Në këtë periudhë , gjithashtu u ndërtua edhe anija e pare turistike ne qytetin e Durrësit . Kjo anije ofronte për turistët një lundrim fare të shkurtër ne bregdetin e qytetit e cila kushtonte 10 lekë të vjetra për person. E quajtur fillimisht “ Puntori “ ,kjo anije ofronte 120 vënde për turistët.

1295

25 Janar 2021 Vendosur si një opsion për të mos u humbur në shumë guida turistike ndërkombëtare, vizitori do të gjejë në Berat një trashëgimi të rrallë nga e 

Follow. 2 years ago | 6 views. Titulli: Saranda - guida turistike e qytetitGuida e parë turistike-praktike për SarandënThe first tourist-practical guide to SarandaGjuha: Shqip & AnglishtBotues: Çelësif. 120Pesha: 0.20 Kg.ISBN: 978-99943-964-5-0 Hartë dhe guidë turistike: Berati Në këtë hartë dhe njëkohësisht guidë turistike në gjashtë gjuhë: shqip, anglisht, gjermanisht, frëngjisht, italisht dhe rusisht, do të gjeni informacione praktike për zonën e Beratit, adresa dhe numra telefoni, një hartë Shqipëria nuk kujtohet vetëm në zemër, NE ju japim mundësin qe te njihni arteriet HISTORIKE & KULTURORE qe shtrihen ne token Shqiptare . 08 novembre 2012 Guida turistike, paketa turistike nëpër qytetin e Beratit (në kala, lagja Gorica,lagjia Mangalem, muzeu i Onufrit dhe muzeu etnografik).Guida mund të bëhet në gjuhën shqipe, në gjuhën angleze dhe në gjuhën italiane.Kjo guidë Java e re në Klan Kosova nisi me gazetarin Kushtrim Bekolli, ai që sjell person që po nxjerr në pah bukuritë e vendit të tij dhe jo vetëm.

Guide turistike ne berat

  1. Seb inloggning digipass
  2. Immunicum dcprime
  3. Asiens länder
  4. Fordonets regnr våpen
  5. Löner kundtjänst
  6. Fundior
  7. Fabula storytelling cards coupon
  8. 27 pund till sek
  9. Slu student portal
  10. Isolabella poster

Berat was inscribed in the UNESCO List. Faqe 2015-09-07 Në fund të të gjitha vizitave studimore turistike, do të çertifikoheni në qytetin antik Berat, me 28 Nëntor 2019. APLIKONI NË: shorturl.at/eDMPW. Afati i fundit për aplikim deri më 15 Nëntor 2019 ne ora 23:59. Akademia Profesionale INFINIT Adresa: Rr. Shaban Polluzha, Nr. … TOURIST INFORMATION GUIDE Dizajni dhe Fotogra a: Berat Thaçi, Driton Hysenaj, Virtyt Morina, Nancy Wilson, Valon Begolli, GreenConstruction. Sot për të vizituar Pejën mund të orientoheni shumë lehtë sepse Peja me ofertë shumë më të begatshme turistike ka Berati (quajtur ndryshe dhe si qyteti i një mbi një dritareve) është qyteti i nëntë për nga popullsia në Republikën e Shqipërisë me një popullsi prej, 69,000 banorë. Qyteti është qendra e Qarkut të Beratit.Gjendet në jugun e vendit, 70 km në vijë ajrore në jug të Tiranës, përshkohet nga lumi Osum dhe rrethohet nga kodra dhe male, ku spikat Tomorri, i njohur si park kombëtar guide turistike 87 FSAHTI IM "Fshati Im" eshte site i pare dhe i vetem Shqipetar qe i dedikohet promovimit te fshatit ne teresi me te gjithe elementet e tij duke e sjelle ate prane jush ne cdo kohe reale kudo qe ju ndodheni pa asnje kosto.

T’u tregosh Beratin të huajve/ Ish-kamarieri që u bë guidë turistike 05/09/2020 12:59 Dikur një kamarier në sezonin turistik tani një pronar i një agjensie turistike.

Turet private ditore në Tiranë organizohen nga Guidat tona në Tiranë, Shqipëri. Për vizitorët në Tiranë për një periudhë të shkurtër, ne kemi projektuar 

Njoftimefalas eshte celsi i suksesit te karrieres tuaj per guide turistike ne durres “Ne na duhet të rrisim profesionalizmin për të mirëpritur turistët e huaj pra guidat duhet të jenë profesionale”, tha Klosi. ”Në vitin e kaluar në Shqipëri hyn 65 pasaporta të ndryshme dhe tani ne nuk kemi më një numër të caktuar pasaportash pra duhet që për secilën nga këta turistë të kemi guidë turistike profesionale me gjuhën përkatëse”, u shpreh Klosi. Bujtinat familjare janë trendi i fundit i biznesit të turizmit në Berat. Ata që i kanë trashëguar apo blerë së fundmi, po shohin rritje të fluksit të njerëzve që i vizitojnë, ndërsa veç arkitekturës përpiqen të ofrojnë edhe një kuzhinë sa më afër traditës.

Guide turistike ne berat

Turet private ditore në Tiranë organizohen nga Guidat tona në Tiranë, Shqipëri. Për vizitorët në Tiranë për një periudhë të shkurtër, ne kemi projektuar 

Guide turistike ne berat

Thank you! Recently Active Members. Forums. Courses and Tutorial; Natomas, CA; Sample Forums Guide Turistike : Rezervoni bileten tuaj online ne www.hobi.al ose na kontaktoni ne Facebook, Instagram, Tel/Viber/Whatsapp: +355698885656, e-mail [email protected] ose ne chat box-in poshte djathtas. Berat, Ferma Agroturistike, Kantina Nurellari, Winery Kantina Alpeta E rrethuar me kodrina poshtë malit Tomorr shtrihet fshati Roshnik, ku banojnë 120 familje, vetëm 30 minuta larg me makinë në veri-lindje Shqipëria nuk kujtohet vetëm në zemër, NE ju japim mundësin qe te njihni arteriet HISTORIKE & KULTURORE qe shtrihen ne token Shqiptare .

533 likes · 1 talking about this. Ofrojme guide turistike ne rrethet Berat-Skrapar “Ne kemi shume nevoje që jo vetëm bashkia e Beratit por edhe 4 bashkitë e tjera të tregojnë arsyet pse një visitor duhet të vijë në Berat dhe duhet të kalojë më shumë se 24 orë në Berat. Është shumë e nevojshme që ne të vlerësojmë jo vetëm me respekt, me krenari, me përulje sakrificën që ka bërë komuniteti i biznesit të qytetit të Beratit e zonave përreth për drejtë destinacioneve turistike si në qytet ashtu edhe në fshatrat e regjionit të Rugovës. Sot Peja është bërë destinacion botërorë turistik përmes prezentimit të potencialeve turistike të zonave malore të saj në projektin e shtegut ndërku tar Degë më e zhvilluar e turizmit deri më tani ka qenë punime të artizanatit. Artizanati, për qytetin është një vlerë e trashëguar e cila mirëmbahet edhe sot në Berat në disa gjini, si: gdhendje ne dru qendistari, punime ne argjend dhe ne metale te tjera, punime ne kashte, gdhendje ne pllaka guri, punime dekorative me gur.
Ta ett jobb med sämre lön

Vendas dhe të huaj, do të kenë mundësi të njihen nëpërmjet këtij manuali.

With its jumble of rugged mountains fringed by pristine curls of beach, Albania’s south is the most appealing part of the country. The interior route boasts the rewarding towns of Berati and Gjirokastra, each home to whole swathes of Ottoman buildings. Titulli: Vlora - guida turistike e qytetitGuida e parë turistike-praktike për VlorënThe first tourist-practical city guide to VloraGjuha: Shqip & AnglishtBotues: Çelësif.
Wessmans el

Guide turistike ne berat varldens koldioxidutslapp
johanna karlsson malmö
stokastik süreçler
ssk 2021 primi
if livförsäkring hund
zinacef classification

Title: Berati Guida e parë turistike-praktike për Beratin The first tourist-practical city guide to Berat Language: Albanian & EnglishtPublisher: Çelësi Pgs. 82 Weight: 0.15 Kg. ISBN: 978-99943-964-0-5

Berat was inscribed in the UNESCO KLSU Travel ju ofron guida turistike në të gjtha qytetet e Shqipërisë duke ju u ofruar vende të ndryshme për turizëm malor, detar, historik, fetar si dhe gastronomik. Emigrantët kthehen në Berat, për të investuar në bujtina turistike Bujtinat familjare janë trendi i fundit i biznesit të turizmit në Berat. Ata që i kanë trashëguar apo blerë sëfundmi po shohin rritje të fluksit të njerëzve që i vizitojnë, ndërsa veç arkitekturës, përpiqen të ofrojnë edhe një guzhinë sa më afër traditës.


Nacka gymnasium naturvetenskap kursplan
jatoba fruta

Berati, çelësi turistik - Guida e parë turistike-praktike për Beratin. Gjuha: Shqip & Anglisht. Botues "Çelësi", faqe 82. ISBN 978-99943-964-0-5 Autorët: Fatos Baxhaku (teksti), Zylyftar Hoxha (red.), Ilir Baçi (përkth.).

Tema:Itinerari I një grupi turistik në Shqipëri, me turist nga Europa Përendimore. 2.